API Delevan ER1641-474JP
ER1641-474JP picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-474JP
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 92MA 9.5 OHM TH
Datasheet Download
ER1641-474JP.pdf
Availability of ER1641-474JP
QUANTITY
ER1641-474JP Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-474JP
Internal Part NumberEIS-ER1641-474JP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1641
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±5%
Current Rating92mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9.5 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant5.7MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-474JP
Related LinksER1641, ER1641-474JP Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-474JP Details Description
Related parts for ER1641-474JP
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 14SO datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD80 datasheet.pdf