API Delevan ER1641-621JM
ER1641-621JM picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-621JM
Brief Description
FIXED IND 620NH 420MA 450 MOHM
Datasheet Download
ER1641-621JM.pdf
Availability of ER1641-621JM
QUANTITY
ER1641-621JM Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-621JM
Internal Part NumberEIS-ER1641-621JM
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance620nH
Tolerance±5%
Current Rating420mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)450 mOhm Max
Q @ Freq42 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant190MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-621JM
Related LinksER1641, ER1641-621JM Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-621JM Details Description
Related parts for ER1641-621JM
CONN FFC 7POS 2.54MM R/A datasheet.pdf