API Delevan ER1641-822JS
ER1641-822JS picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-822JS
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 245MA 1.32 OHM
Datasheet Download
ER1641-822JS.pdf
Availability of ER1641-822JS
QUANTITY
ER1641-822JS Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-822JS
Internal Part NumberEIS-ER1641-822JS
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance8.2µH
Tolerance±5%
Current Rating245mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.32 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-822JS
Related LinksER1641, ER1641-822JS Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-822JS Details Description
Related parts for ER1641-822JS
IC OTP 2MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 7W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 10P10C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 14POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf