API Delevan ER1641-912JM
ER1641-912JM picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-912JM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 9.1UH 220MA 1.62 OHM
Datasheet Download
ER1641-912JM.pdf
Availability of ER1641-912JM
QUANTITY
ER1641-912JM Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-912JM
Internal Part NumberEIS-ER1641-912JM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1641
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance9.1µH
Tolerance±5%
Current Rating220mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.62 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant46MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-912JM
Related LinksER1641, ER1641-912JM Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-912JM Details Description
Related parts for ER1641-912JM
DIP SWITCH 6 POS 1/2 PITCH SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 384B FLASH 8DFN datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 360 OHM 0404 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 17POS 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 562 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
4 SLOT DC INPUT SHELF datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf