Vishay/Dale RLR05C66R5FSB14
RLR05C66R5FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C66R5FSB14
Brief Description
RES 66.5 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C66R5FSB14.pdf
Availability of RLR05C66R5FSB14
QUANTITY
RLR05C66R5FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C66R5FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C66R5FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C66R5FSB14
Related LinksRLR05C6, RLR05C66R5FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C66R5FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C66R5FSB14
RES SMD 267KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DRIVER QUAD PROTECTED 28PLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK JUMPER 3POS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 12A 125VAC 72VDC datasheet.pdf
IC FUEL/GAS GAUGE LI-ION 1A 6DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
EVAL KIT WW HYBRID TV TUNER datasheet.pdf
LED SUPPLY AC/DC CC 25-44V 450MA datasheet.pdf