Panasonic Electronic Components ERA-14EB561U
ERA-14EB561U picture photo
Mfg. Part Number
ERA-14EB561U
Brief Description
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/4W 1210
Datasheet Download
ERA-14EB561U.pdf
Availability of ERA-14EB561U
QUANTITY
ERA-14EB561U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-14EB561U
Internal Part NumberEIS-ERA-14EB561U
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-14EB561U
Related LinksERA-14, ERA-14EB561U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-14EB561U Details Description
Related parts for ERA-14EB561U
CAP ALUM 240UF 450V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 450V X7T SMD datasheet.pdf
Crystal 31.8750MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC DAC 12BIT datasheet.pdf
RES 910 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf