Panasonic Electronic Components ERA-1AEB1910C
ERA-1AEB1910C picture photo
Mfg. Part Number
ERA-1AEB1910C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERA-1AEB1910C.pdf
Availability of ERA-1AEB1910C
QUANTITY
ERA-1AEB1910C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-1AEB1910C
Internal Part NumberEIS-ERA-1AEB1910C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-1A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.23mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-1AEB1910C
Related LinksERA-1A, ERA-1AEB1910C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-1AEB1910C Details Description
Related parts for ERA-1AEB1910C
RES SMD 715 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8UMAX datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21.3X61.2 BE/GY datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf