Panasonic Electronic Components ERA-1AEB4020C
ERA-1AEB4020C picture photo
Mfg. Part Number
ERA-1AEB4020C
Brief Description
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERA-1AEB4020C.pdf
Availability of ERA-1AEB4020C
QUANTITY
ERA-1AEB4020C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-1AEB4020C
Internal Part NumberEIS-ERA-1AEB4020C
Hot New Technologies
Standard Package15,000
SeriesERA-1A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.23mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-1AEB4020C
Related LinksERA-1A, ERA-1AEB4020C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-1AEB4020C Details Description
Related parts for ERA-1AEB4020C
BRD SPT BARBED FASTENR NYLN 10MM datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 3PIN BLK/SILVER datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 2A SYNC BUCK 8-DFN datasheet.pdf
TPCM 6810 18" X 18" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 190MA 4.21 OHM datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf