Panasonic Electronic Components ERA-2ARB5490X
ERA-2ARB5490X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARB5490X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARB5490X.pdf
Availability of ERA-2ARB5490X
QUANTITY
ERA-2ARB5490X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARB5490X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARB5490X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-2A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARB5490X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARB5490X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARB5490X Details Description
Related parts for ERA-2ARB5490X
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TOOL INSERT 0.7MM SKT CONTACTS datasheet.pdf
CONN SPRING TARGET SGL R/A 48POS datasheet.pdf