Panasonic Electronic Components ERA-2ARC5491X
ERA-2ARC5491X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARC5491X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.49K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARC5491X.pdf
Availability of ERA-2ARC5491X
QUANTITY
ERA-2ARC5491X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARC5491X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARC5491X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-2A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)