Panasonic Electronic Components ERA-3AEB1023V
ERA-3AEB1023V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3AEB1023V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3AEB1023V.pdf
Availability of ERA-3AEB1023V
QUANTITY
ERA-3AEB1023V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3AEB1023V
Internal Part NumberEIS-ERA-3AEB1023V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-3A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3AEB1023V
Related LinksERA-3A, ERA-3AEB1023V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3AEB1023V Details Description
Related parts for ERA-3AEB1023V
RES SMD 511K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS 100PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 42.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 8UQFN datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
FUSE STRIP 50A 48VDC BOLT MOUNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf