Panasonic Electronic Components ERA-3AEB2433V
ERA-3AEB2433V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3AEB2433V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3AEB2433V.pdf
Availability of ERA-3AEB2433V
QUANTITY
ERA-3AEB2433V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3AEB2433V
Internal Part NumberEIS-ERA-3AEB2433V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-3A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3AEB2433V
Related LinksERA-3A, ERA-3AEB2433V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3AEB2433V Details Description
Related parts for ERA-3AEB2433V
FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 28.8VC SMA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 3A 16TSSOP datasheet.pdf
ACCELEROMETER datasheet.pdf
CAP MICA 20PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf