Panasonic Electronic Components ERA-3YEB103V
ERA-3YEB103V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3YEB103V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3YEB103V.pdf
Availability of ERA-3YEB103V
QUANTITY
ERA-3YEB103V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3YEB103V
Internal Part NumberEIS-ERA-3YEB103V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
PCN OtherERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-3Y
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3YEB103V
Related LinksERA-3Y, ERA-3YEB103V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3YEB103V Details Description
Related parts for ERA-3YEB103V
CONN HEADER 24POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 14-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 536 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 250V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 500 uA, Parallel Interface Quad Voltage-Output 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf