Panasonic Electronic Components ERA-6AEB4023V
ERA-6AEB4023V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6AEB4023V
Brief Description
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6AEB4023V.pdf
Availability of ERA-6AEB4023V
QUANTITY
ERA-6AEB4023V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6AEB4023V
Internal Part NumberEIS-ERA-6AEB4023V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6AEB4023V
Related LinksERA-6A, ERA-6AEB4023V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6AEB4023V Details Description
Related parts for ERA-6AEB4023V
RES SMD 107 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 18POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf