Panasonic Electronic Components ERA-6AEB78R7V
ERA-6AEB78R7V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6AEB78R7V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6AEB78R7V.pdf
Availability of ERA-6AEB78R7V
QUANTITY
ERA-6AEB78R7V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6AEB78R7V
Internal Part NumberEIS-ERA-6AEB78R7V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-6A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6AEB78R7V
Related LinksERA-6A, ERA-6AEB78R7V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6AEB78R7V Details Description
Related parts for ERA-6AEB78R7V
IC REG LDO 1.2V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 2A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 0.02 OHM 5W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 110VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0012UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf