Panasonic Electronic Components ERA-6AEB821V
ERA-6AEB821V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6AEB821V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6AEB821V.pdf
Availability of ERA-6AEB821V
QUANTITY
ERA-6AEB821V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6AEB821V
Internal Part NumberEIS-ERA-6AEB821V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-6A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6AEB821V
Related LinksERA-6A, ERA-6AEB821V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6AEB821V Details Description
Related parts for ERA-6AEB821V
CONN RECEPT WALL MNT 3POS W/PINS datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY 3/64" BLK 1000' datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
POT 200 OHM 5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
DRAWER 16.1X17.4X8.75" GREY datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.130" UNIV datasheet.pdf
RES 602K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf