Panasonic Electronic Components ERA-6YEB391V
ERA-6YEB391V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6YEB391V
Brief Description
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6YEB391V.pdf
Availability of ERA-6YEB391V
QUANTITY
ERA-6YEB391V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6YEB391V
Internal Part NumberEIS-ERA-6YEB391V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6YEB391V
Related LinksERA-6Y, ERA-6YEB391V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6YEB391V Details Description
Related parts for ERA-6YEB391V
RES ARRAY 2 RES 2.7K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC AFE SNSR 24BIT SRL 28-TSSOP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 5SOP datasheet.pdf
CBL 34POS 0.5MM JMPR TYPE D 7" datasheet.pdf
CAP CER 160PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf