Panasonic Electronic Components ERA-8AEB4022V
ERA-8AEB4022V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8AEB4022V
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8AEB4022V.pdf
Availability of ERA-8AEB4022V
QUANTITY
ERA-8AEB4022V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8AEB4022V
Internal Part NumberEIS-ERA-8AEB4022V
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8AEB4022V
Related LinksERA-8A, ERA-8AEB4022V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8AEB4022V Details Description
Related parts for ERA-8AEB4022V
JUMPER-H1506TR/A3049L/H1504TR 5" datasheet.pdf
CABLE TIE LT HVY HS BLK 24.7" datasheet.pdf
RIB TT WAX STYLE S BK 4.3"X1181' datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 8UH SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B OLIVE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1.5 UF 5% 1000VDC 3 datasheet.pdf