Panasonic Electronic Components ERA-8APB362V
ERA-8APB362V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8APB362V
Brief Description
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8APB362V.pdf
Availability of ERA-8APB362V
QUANTITY
ERA-8APB362V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8APB362V
Internal Part NumberEIS-ERA-8APB362V
Hot New Technologies
Standard Package5,000
SeriesERA-8A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8APB362V
Related LinksERA-8A, ERA-8APB362V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8APB362V Details Description
Related parts for ERA-8APB362V
TERM FORK SH LOCK N INS 12-10AWG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 91A DPAK datasheet.pdf
BOARD SHIELD .476X.538" 1PIECE datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER OPIC SLOT 1.7MM datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT SLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf