Panasonic Electronic Components ERA-8APB3651V
ERA-8APB3651V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8APB3651V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8APB3651V.pdf
Availability of ERA-8APB3651V
QUANTITY
ERA-8APB3651V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8APB3651V
Internal Part NumberEIS-ERA-8APB3651V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-8A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8APB3651V
Related LinksERA-8A, ERA-8APB3651V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8APB3651V Details Description
Related parts for ERA-8APB3651V
SCREWDRIVER SLOT 1.2X8MM 14.64" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.8V TO-92 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
UPGRADE PPM4 ATMEL AT91SAM7 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf