Panasonic Electronic Components ERA-8APB4992V
ERA-8APB4992V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8APB4992V
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8APB4992V.pdf
Availability of ERA-8APB4992V
QUANTITY
ERA-8APB4992V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8APB4992V
Internal Part NumberEIS-ERA-8APB4992V
Hot New Technologies
Standard Package5,000
SeriesERA-8A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8APB4992V
Related LinksERA-8A, ERA-8APB4992V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8APB4992V Details Description
Related parts for ERA-8APB4992V
IC QUAD LVDS RECEIVER 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 12V datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SOD123W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100" SMD GLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
ADAPTER EX M40-M50 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.3W DO41 datasheet.pdf
IC COMPARATOR 1.6V O-D SC70-5 datasheet.pdf