Panasonic Electronic Components ERA-8ARB152V
ERA-8ARB152V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8ARB152V
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8ARB152V.pdf
Availability of ERA-8ARB152V
QUANTITY
ERA-8ARB152V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8ARB152V
Internal Part NumberEIS-ERA-8ARB152V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8ARB152V
Related LinksERA-8A, ERA-8ARB152V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8ARB152V Details Description
Related parts for ERA-8ARB152V
IC MOSFET PWR SW 40V 100A TO-220 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 50V 1111 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 25A 83W datasheet.pdf