Panasonic Electronic Components ERA-8ARB153V
ERA-8ARB153V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8ARB153V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8ARB153V.pdf
Availability of ERA-8ARB153V
QUANTITY
ERA-8ARB153V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8ARB153V
Internal Part NumberEIS-ERA-8ARB153V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-8A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8ARB153V
Related LinksERA-8A, ERA-8ARB153V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8ARB153V Details Description
Related parts for ERA-8ARB153V
CAP FILM 2.2UF 20% 500VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 650MA 372 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 61MHZ RRO 6UTDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 3.09V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 14POS TIN datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 66POS datasheet.pdf