Panasonic Electronic Components ERB-FE1R50U
ERB-FE1R50U picture photo
Mfg. Part Number
ERB-FE1R50U
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0603
Datasheet Download
ERB-FE1R50U.pdf
Availability of ERB-FE1R50U
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERB-FE1R50U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERB-FE1R50U
Internal Part NumberEIS-ERB-FE1R50U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesERBFE
PackagingCut Tape (CT)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t-
ApprovalscUL, UL
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W x 0.028" H (1.60mm x 0.80mm x 0.70mm)
DC Cold Resistance0.07 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERB-FE1R50U
Related LinksERB-F, ERB-FE1R50U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERB-FE1R50U Details Description
Related parts for ERB-FE1R50U
RES SMD 28.7 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ3 M25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 600V 39A SP1 datasheet.pdf
NUT BONDING GROUND KIT datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3500K 80CRI 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf