Murata Electronics North America ERB1885C2E270JDX5D
ERB1885C2E270JDX5D picture photo
Mfg. Part Number
ERB1885C2E270JDX5D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
ERB1885C2E270JDX5D.pdf
Availability of ERB1885C2E270JDX5D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERB1885C2E270JDX5D Order Process
Ship out your order
Specifications of ERB1885C2E270JDX5D
Internal Part NumberEIS-ERB1885C2E270JDX5D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLMLCC Series 28/Feb/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesERB
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERB1885C2E270JDX5D
Related LinksERB1885C2, ERB1885C2E270JDX5D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
ERB1885C2E270JDX5D Details Description
Related parts for ERB1885C2E270JDX5D
CONN RECPT/CAP 3POS UMNL-II 2PC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 120V datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 42POS 2MM T/H datasheet.pdf
BCZ 3.81/13/90 SN BK datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf