Murata Electronics North America ERB21B5C2E2R7BDX1L
ERB21B5C2E2R7BDX1L picture photo
Mfg. Part Number
ERB21B5C2E2R7BDX1L
Brief Description
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
ERB21B5C2E2R7BDX1L.pdf
Availability of ERB21B5C2E2R7BDX1L
QUANTITY
ERB21B5C2E2R7BDX1L Order Process
Ship out your order
Specifications of ERB21B5C2E2R7BDX1L
Internal Part NumberEIS-ERB21B5C2E2R7BDX1L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PCN Obsolescence/ EOLMLCC Series 28/Feb/2014
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERB21B5C2E2R7BDX1L
Related LinksERB21B5C2, ERB21B5C2E2R7BDX1L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
ERB21B5C2E2R7BDX1L Details Description
Related parts for ERB21B5C2E2R7BDX1L
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 9V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 35V X6S 1206 datasheet.pdf