Panasonic Electronic Components ERD-S1TJ101V
ERD-S1TJ101V picture photo
Mfg. Part Number
ERD-S1TJ101V
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERD-S1TJ101V.pdf
Availability of ERD-S1TJ101V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERD-S1TJ101V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERD-S1TJ101V
Internal Part NumberEIS-ERD-S1TJ101V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERDS1
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-150/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.250" L (2.30mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERD-S1TJ101V
Related LinksERD-S1, ERD-S1TJ101V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERD-S1TJ101V Details Description
Related parts for ERD-S1TJ101V
IC TRANSCEIVER 8BIT 20DIP datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 144KBIT 25NS 68PLCC datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 34POS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 20MA 6DFN datasheet.pdf
IC PWR SW USB SINGLE TDFN8 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 890MA 380 MOHM datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
POWER ENTRY datasheet.pdf
OSC MEMS 48.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf