Panasonic Electronic Components ERD-S1TJ120V
ERD-S1TJ120V picture photo
Mfg. Part Number
ERD-S1TJ120V
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERD-S1TJ120V.pdf
Availability of ERD-S1TJ120V
QUANTITY
ERD-S1TJ120V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERD-S1TJ120V
Internal Part NumberEIS-ERD-S1TJ120V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERDS1
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-150/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.250" L (2.30mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERD-S1TJ120V
Related LinksERD-S1, ERD-S1TJ120V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERD-S1TJ120V Details Description
Related parts for ERD-S1TJ120V
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 18A TO-3PL datasheet.pdf
BOX ALUM UNPTD 11.02"L X 7.09"W datasheet.pdf
COMPUTER W/ I.MX233 ARM926J datasheet.pdf
BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 40POS .050 SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1A 180 MOHM SMD datasheet.pdf