Panasonic Electronic Components ERG-1SJ562
ERG-1SJ562 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-1SJ562
Brief Description
RES 5.6K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-1SJ562.pdf
Availability of ERG-1SJ562
QUANTITY
ERG-1SJ562 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-1SJ562
Internal Part NumberEIS-ERG-1SJ562
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-1SJ562
Related LinksERG-1, ERG-1SJ562 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-1SJ562 Details Description
Related parts for ERG-1SJ562
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP datasheet.pdf
16 MTE RCPT SR PLAIN .100CL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
CABLE 7COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf