Panasonic Electronic Components ERG-1SJ683
ERG-1SJ683 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-1SJ683
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-1SJ683.pdf
Availability of ERG-1SJ683
QUANTITY
ERG-1SJ683 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-1SJ683
Internal Part NumberEIS-ERG-1SJ683
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-1SJ683
Related LinksERG-1, ERG-1SJ683 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-1SJ683 Details Description
Related parts for ERG-1SJ683
MODULE DDR2 512MB 240-MDIMM VLP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V SOT93 datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC WHITE 6'/72" datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 1POS OR datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf