Panasonic Electronic Components ERG-3SJ561
ERG-3SJ561 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-3SJ561
Brief Description
RES 560 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-3SJ561.pdf
Availability of ERG-3SJ561
QUANTITY
ERG-3SJ561 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-3SJ561
Internal Part NumberEIS-ERG-3SJ561
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-3SJ561
Related LinksERG-3, ERG-3SJ561 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-3SJ561 Details Description
Related parts for ERG-3SJ561
IC SUPERVISOR MPU 4.65V 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DL TIN datasheet.pdf
VOLTMETER 0-48VDC LED PANEL MT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:2 266MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMD datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN SSL RCPT & BLADE 4POS 3MM datasheet.pdf
RES 510 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf