Panasonic Electronic Components ERJ-12ZYJ241U
ERJ-12ZYJ241U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-12ZYJ241U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 240 OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
ERJ-12ZYJ241U.pdf
Availability of ERJ-12ZYJ241U
QUANTITY
ERJ-12ZYJ241U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-12ZYJ241U
Internal Part NumberEIS-ERJ-12ZYJ241U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-12ZYJ241U
Related LinksERJ-12, ERJ-12ZYJ241U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-12ZYJ241U Details Description
Related parts for ERJ-12ZYJ241U
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.05A 100V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT CMOS 24TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf