Panasonic Electronic Components ERJ-1GEJ914C
ERJ-1GEJ914C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEJ914C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 910K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEJ914C.pdf
Availability of ERJ-1GEJ914C
QUANTITY
ERJ-1GEJ914C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEJ914C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEJ914C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEJ914C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEJ914C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEJ914C Details Description
Related parts for ERJ-1GEJ914C
AC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SENS 500PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
IC LOAD SW HGH SIDE 1.2A SC70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 75K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 30MA 88 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 310MA 1 OHM SMD datasheet.pdf