Panasonic Electronic Components ERJ-1GNF51R1C
ERJ-1GNF51R1C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GNF51R1C
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GNF51R1C.pdf
Availability of ERJ-1GNF51R1C
QUANTITY
ERJ-1GNF51R1C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GNF51R1C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GNF51R1C
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GNF51R1C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GNF51R1C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GNF51R1C Details Description
Related parts for ERJ-1GNF51R1C
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
RELAY SSR SCR 65A 530V PNL MNT datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC20S/AE20G/CPC20S datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
LED SUPP CC AC/DC 32V 350MA 7SIP datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf