Panasonic Electronic Components ERJ-1GNF66R5C
ERJ-1GNF66R5C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GNF66R5C
Brief Description
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GNF66R5C.pdf
Availability of ERJ-1GNF66R5C
QUANTITY
ERJ-1GNF66R5C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GNF66R5C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GNF66R5C
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GNF66R5C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GNF66R5C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GNF66R5C Details Description
Related parts for ERJ-1GNF66R5C
CONN HEADER 44POS .100" DL TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO201AD datasheet.pdf
IGBT 600V 20A 92W TO220-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf