Panasonic Electronic Components ERJ-2RKD49R9X
ERJ-2RKD49R9X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKD49R9X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 49.9 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKD49R9X.pdf
Availability of ERJ-2RKD49R9X
QUANTITY
ERJ-2RKD49R9X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKD49R9X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKD49R9X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKD49R9X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKD49R9X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKD49R9X Details Description
Related parts for ERJ-2RKD49R9X
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR(12BIT) 10DFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 175A DO205AA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 1% 100W datasheet.pdf
CONN 7/8" 4POS PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.1W ESV datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf