Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF1181X
ERJ-2RKF1181X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF1181X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF1181X.pdf
Availability of ERJ-2RKF1181X
QUANTITY
ERJ-2RKF1181X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF1181X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF1181X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF1181X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF1181X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF1181X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF1181X
CONN RECEPT 3.81 8POS 2ROWS datasheet.pdf
FUSE TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
MICRO TIMER 2 datasheet.pdf
RES 0.422 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 198VWM P600 datasheet.pdf
CABLE CAT5 4COND 22AWG 328.1' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf