Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF1210X
ERJ-2RKF1210X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF1210X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 121 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF1210X.pdf
Availability of ERJ-2RKF1210X
QUANTITY
ERJ-2RKF1210X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF1210X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF1210X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF1210X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF1210X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF1210X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF1210X
CONN RECEPT 15POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
RES SMD 3.6KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RETAINER COIN CELL 24.5MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 0.5MM 80POS VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC CTLR POINT OF LOAD POL QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf