Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF8201X
ERJ-2RKF8201X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF8201X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF8201X.pdf
Availability of ERJ-2RKF8201X
QUANTITY
ERJ-2RKF8201X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF8201X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF8201X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF8201X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF8201X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF8201X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF8201X
LOW PROFILE FLAT CABLE MNT datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 453MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC OP AMP VOLT COMPARATOR 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THYRISTOR INV 400A 1200V TO200AB datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 166MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf