Panasonic Electronic Components ERJ-3BQJ9R1V
ERJ-3BQJ9R1V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3BQJ9R1V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-3BQJ9R1V.pdf
Availability of ERJ-3BQJ9R1V
QUANTITY
ERJ-3BQJ9R1V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3BQJ9R1V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3BQJ9R1V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3BQJ9R1V
Related LinksERJ-3B, ERJ-3BQJ9R1V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3BQJ9R1V Details Description
Related parts for ERJ-3BQJ9R1V
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 5MM-200MM PREWIRE datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 7 1.4-1.8MM WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 44POS 3A datasheet.pdf