Amphenol Aerospace Operations MS27473T20B16B
MS27473T20B16B picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T20B16B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27473T20B16B.pdf
Availability of MS27473T20B16B
QUANTITY
MS27473T20B16B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T20B16B
Internal Part NumberEIS-MS27473T20B16B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T20B16B
Related LinksMS27473, MS27473T20B16B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T20B16B Details Description
Related parts for MS27473T20B16B
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 100' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
UM2322 SPECIAL UNIVERSAL MAT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1MA 150 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92 datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 58POS datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 47 OHM 10SIP datasheet.pdf