Panasonic Electronic Components ERJ-3GEYJ124V
ERJ-3GEYJ124V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3GEYJ124V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3GEYJ124V.pdf
Availability of ERJ-3GEYJ124V
QUANTITY
ERJ-3GEYJ124V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3GEYJ124V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3GEYJ124V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3GEYJ124V
Related LinksERJ-3G, ERJ-3GEYJ124V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3GEYJ124V Details Description
Related parts for ERJ-3GEYJ124V
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf