Vishay/Dale RNC55K4220FRB14
RNC55K4220FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K4220FRB14
Brief Description
RES 422 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K4220FRB14.pdf
Availability of RNC55K4220FRB14
QUANTITY
RNC55K4220FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K4220FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K4220FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)422
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K4220FRB14
Related LinksRNC55K4, RNC55K4220FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K4220FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K4220FRB14
CAP FILM 1200PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 5.6K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf