Panasonic Electronic Components ERJ-6BQFR27V
ERJ-6BQFR27V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6BQFR27V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.27 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
ERJ-6BQFR27V.pdf
Availability of ERJ-6BQFR27V
QUANTITY
ERJ-6BQFR27V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6BQFR27V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6BQFR27V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6BQFR27V
Related LinksERJ-6B, ERJ-6BQFR27V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6BQFR27V Details Description
Related parts for ERJ-6BQFR27V
TRANS PNP 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.025" (0.64mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 7POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
WINDOW DEEP HINGED 34.19X20.14 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 410MW SOD123 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf