Panasonic Electronic Components ERJ-6ENF8872V
ERJ-6ENF8872V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6ENF8872V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6ENF8872V.pdf
Availability of ERJ-6ENF8872V
QUANTITY
ERJ-6ENF8872V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6ENF8872V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6ENF8872V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6ENF8872V
Related LinksERJ-6E, ERJ-6ENF8872V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6ENF8872V Details Description
Related parts for ERJ-6ENF8872V
LED LT BAR 8.89X8.89MM SGL HER datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 25POS datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 1% 2W 0830 datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC BATT SOLID ST ENERCHIP 20DFN datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CABLE 4POS R/A SOCKET 10M datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf