Panasonic Electronic Components ERJ-6ENF8872V
ERJ-6ENF8872V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6ENF8872V
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6ENF8872V.pdf
Availability of ERJ-6ENF8872V
QUANTITY
ERJ-6ENF8872V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6ENF8872V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6ENF8872V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6ENF8872V
Related LinksERJ-6E, ERJ-6ENF8872V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6ENF8872V Details Description
Related parts for ERJ-6ENF8872V
IC REG LDO 5V 0.4A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
5056 W/505B-RM505SW-HB505SW 5056 datasheet.pdf
CABLE 4POS STR PLUG STR PLUG 1M datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
BOARD EVAL LED DVR LED2001 QFN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf
CRYSTAL 14.7456 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf