Panasonic Electronic Components ERJ-6GEYJ361V
ERJ-6GEYJ361V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6GEYJ361V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 360 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6GEYJ361V.pdf
Availability of ERJ-6GEYJ361V
QUANTITY
ERJ-6GEYJ361V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6GEYJ361V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6GEYJ361V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6GEYJ361V
Related LinksERJ-6G, ERJ-6GEYJ361V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6GEYJ361V Details Description
Related parts for ERJ-6GEYJ361V
IC MICROCNTRLR 32X8 16MHZ 40SIMM datasheet.pdf
IC FIFO SS 32768X36 7-5N 128TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 84POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 430UH 147MA 17.1 OHM datasheet.pdf