Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF1742V
ERJ-8ENF1742V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF1742V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF1742V.pdf
Availability of ERJ-8ENF1742V
QUANTITY
ERJ-8ENF1742V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF1742V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF1742V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF1742V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF1742V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF1742V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF1742V
IC DUAL 12-BIT SERIAL D/A 8-SOIC datasheet.pdf
DC/DC 3KVDC DIP 1W 12V TO +/-15V datasheet.pdf
CONN RCPT TIN 22AWG UNSLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68.1 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC CTRLR SUPER I/O LPC 100LQFP datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL BEVEL 7.87" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf