Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF1960V
ERJ-8ENF1960V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF1960V
Brief Description
RES SMD 196 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF1960V.pdf
Availability of ERJ-8ENF1960V
QUANTITY
ERJ-8ENF1960V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF1960V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF1960V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF1960V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF1960V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF1960V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF1960V
JUMPER-H1504TR/A2015Y/H1504TR10" datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.49V TO92-3 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
GRIP LACE SINGLE EYE .75-1" 14" datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN SMD CHIPLED datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 460MA 440 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 20% 1KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf