Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF3003V
ERJ-8ENF3003V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF3003V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 300K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF3003V.pdf
Availability of ERJ-8ENF3003V
QUANTITY
ERJ-8ENF3003V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF3003V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF3003V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF3003V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF3003V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF3003V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF3003V
SIDACTOR 2CHP 65/130V 150A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 344K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 157MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf
LPT80 MATING CONN KIT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 24.5746MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf